Komandos narys – terapinis šuo

Terapinis šuo yra komandos narys. Ugdymo arba reabilitacijos užsiėmimų partneris. Visavertis pagalbininkas. Labai svarbus terapinės veiklos dalyvis. Tačiau pirmiausia jis yra šuo, todėl mūsų pareiga – pasirūpinti bei užtikrinti, kad gyvūnas visada jaustųsi puikiai ir noriai dalyvautų terapiniuose užsiėmimuose.

 

Komandos narys- terapinis šuo

 

Laikantis kaniterapijos bei gyvūnų gerovės standartų, terapinis šuo per savaitę negali dirbti ilgiau kaip 12 val., be to, 2 dienos paeiliui turėtų būti  išeiginės. Per dieną jis gali dalyvauti ne daugiau kaip 2-3 užsiėmimuose. Vieno užsiėmimo trukmė – ne ilgiau kaip 30-45 minutės. Jeigu tai ne individualūs, o užsiėmimai grupėje, rekomenduojama, kad terapinis šuo per dieną dalyvautų ne daugiau kaip dviejuose grupių užsiėmimuose.

Užsiėmime šuo aktyviai dalyvauja maždaug 15 minučių, vėliau tampa „statistu“,  veiklų „motyvatoriumi“ – viską lemia užsiėmimo tikslai, numatytos užduotys ar tema. Taigi, likusį užsiėmimo laiką šuo lieka terapinės komandos dalimi, tačiau dalyvauja pasyviai (geriau, jei prie šuns pacientai nesiliečia, šuniui neliepiama atlikti užduočių).

Tarp užsiėmimų, jeigu jie vyksta vieną dieną, būtina ilgoji pertrauka, kai šuo ne mažiau kaip pusvalandžiui ar ilgesniam laikui išvedamas į lauką (jei nėra galimybių – į ramią, atskirą patalpą), kur šis gali pažaisti mėgstamu žaisliuku, be pašalinių žmonių ramiai pabendrauti su vedliu, pasnausti.

Kaniterapijos asociacijos nariai savo šunims taiko tausojantį režimą ir laikosi šių standartų:

• prioritetas – šuns gerovė!

• terapiniai šunys gyvena su savo vedliais, jaukioje, draugiškoje namų aplinkoje, juos mylinčioje šeimoje;

• per dieną terapinis šuo dalyvauja ne daugiau kaip 2 užsiėmimuose (vieno užsiėmimo trukmė apie 45 min.);

• užsiėmimo metu šuo aktyviai dalyvauja 15-20 min.;

• per savaitę terapiniam šuniui suteikiamos 2 laisvos dienos iš eilės;

• jeigu gyvūnas prastai jaučiasi (taip pat ir kalyčių rujos metu), terapinis užsiėmimas arba atšaukiamas, arba vyksta be terapinio šuns – tam iš anksto parengiamos specialios užduotys, numatomas  atitinkamas užsiėmimo formatas bei scenarijus; apie pasikeitimus iš anksto informuojama ugdymo arba reabilitacijos įstaiga.

• Kaniterapijos asociacija yra IAHAIO narė  ir laikosi šios organizacijos sukurtų, praktikoje patikrintų standartų: https://iahaio.org/best-practice/white-paper-on-animal-assisted-interventions/

Vėtrės Antanavičiūtės nuotraukoje – terapinis šuo, Labradoro retriverė Kia