Kaniterapija: ar šunys patiria stresą?

2017 m. pabaigoje JAV mokslininkė, daktarė Amy McCullough tarptautiniame moksliniame žurnale „Animal Behaviour Science“ pateikė mokslinio tyrimo rezultatus, kuriais buvo siekta išsiaiškinti, ar terapiniai šunys užsiėmimų metu patiria stresą.

largepreview

Buvo tiriami terapiniai šunys, dirbantys „Canines and Childhood Cancer Study“ programoje.

Mokslininkė, šunų elgsenos specialistė Amy McCullough analizavo trijų šaltinių duomenis: buvo peržiūrėta 400 terapinių užsiėmimų su šunimis vaizdo įrašų; šunų vedliai pildė specialų „Canine Behavioral Assessment and Research Questionnaire (C-BARQ) klausimyną; prieš ir po užsiėmimų buvo imami šunų seilių mėginiai kortizolio kiekiui nustatyti. Beje, jei kortizolio kiekis keletu atvejų ir padidėjo, tai labai nežymiai.

Mokslinio tyrimo išvados džiugina: terapiniai šunys užsiėmimų metu streso nepatiria.

Tačiau… atkreiptinas dėmesys, kad terapiniai šunys šiai veiklai yra labai atsakingai ruošiami ir tai daro ne šiaip dresuotojai, o šunų elgsenos specialistai, įgiję bent bazinių kaniterapijos žinių. Būsimieji terapiniai šunys laiko specialius testus bei egzaminus, užsiėmimai su tokiais šunimis gydymo ar ugdymo įstaigose trunka 20-30 minučių, yra labai griežtai paisoma terapinių šunų poilsio režimo, gerovės bei kitų reikalavimų.

https://www.psychologytoday.com/blog/canine-corner/201801/do-therapy-dogs-suffer-stress-when-they-are-working

McCullough, Amy. Physiological and behavioral effects of animal-assisted interventions on therapy dogs in pediatric oncology settings. Applied Animal Behaviour Science, doi.org/10.1016/j.applanim.2017.11.014.