Kaniterapijos asociacija: kas ruošia terapinius šunis?

Kaniterapijos asociacija dažnai sulaukia klausimų, kas Vilniuje ruošia šunis terapinei veiklai, kokia šių žmonių patirtis, išsilavinimas. Supažindiname su Kaniterapijos asociacijos narėmis Ieva Kuzminiene ir Veslava Citovič-Rul, kurios turi atitinkamą kvalifikaciją ir patirties ruošti šunis terapinei veiklai. Taip pat jos turi teisę būti terapinių šunų egzamino komisijos pirmininkėmis (išskyrus atvejus, kai egzaminą laikantis šuo yra lankęs jų treniruotes).

kas ruosia

VESLAVA CITOVIČ – RUL

Koks pagrindinis išsilavinimas?

2000 m. baigė ekonomikos magistro studijas Varšuvos universitete, 2021 m. – ergoterapijos studijas Vilniaus kolegijoje. Į ergoterapiją ją atvedė kaniterapija ir noras padėti kitiems. Veslavos bakalauro darbo tema – „Kaniterapijos elementų taikymas skatinant asmenų įsitraukimą į grupinius ergoterapijos užsiėmimus“. „Rašydama darbą, perskaičiau nemažai mokslinės literatūros, kurios apie kaniterapiją atsiranda vis daugiau. Vis daugiau supratimo, kad reikia kelti reikalavimus specialistui bei šuniui. Vis daugiau apie tai tyrimų“, – sako Veslava.

Kokioms visuomeninėms organizacijoms atstovauja ir kokia patirtis ruošiant terapinius šunis?

Kaniterapijos asociacijos, Vilniaus šunų mylėtojų bendrijos ir Canine freestyle LT (šokiai su šunimi, turi teisėjos kvalifikaciją) narė. Nuo 2017 metų yra Lietuvos kinologų draugijos dresuotoja. Paruošė savo terapinį šunį Gongą, kuris 3 kartus laikė terapinio šuns egzaminą, organizuotą Kaniterapijos asociacijos, ir 1 kartą Varšuvoje. Visus kartus šio šuns egzamino įvertinimai buvo labai aukšti. Dirbo dresūros mokykloje kaip asistentė ir konsultantė ruošiant terapinius šunis. Šiuo metu ruošia terapinei veiklai kitą savo šunį – kavalieriaus karaliaus Karolio spanielę Zea.

Veslava Citovic R

Kokius kaniterapijos mokymus baigė?

2016 m. Vilniuje baigė kaniterapijos asistentų kursus (22 val. teorija ir praktika), kuriuos vedė Lenkijos kaniterapeutų sąjungos specialistai, organizavo Kaniterapijos asociacija. 2019 m. pavasarį baigė kaniterapeutų mokymus  (virš 90 val.) Varšuvoje kartu su savo terapiniu šunimi Gongu.

Kokia veikla užsiėmė?

Daug metų su auksaspalviu retriveriu Gongu dalyvavo socialiniame projekte „Skaitymas su šunimi“ (kartu su kolege apdovanota Vinco Aurylos respublikine premija); vedė tęstinius užsiėmimus senjorams ir neįgaliesiems; edukacinius užsiėmimus vaikų ugdymo įstaigose.

 IEVA KUZMINIENĖ

Kokia patirtis ruošiant terapinius šunis?

Paruošė 14 (!) terapinių šunų. Šie šunys sėkmingai išlaikė egzaminą ir, pasibaigus pažymėjimų galiojimams, taip pat sėkmingai perlaikė terapinio šuns egzaminus.

Kokioms visuomeninėms organizacijoms ar įmonėms atstovauja?

Kaniterapijos asociacijos, Lietuvos šnaucerių mylėtojų klubo narė. Obedience LT klubo tarybos narė, nacionalinė Obedience teisėja. Ilgametė LKD dresuotojų kolegijos Tarybos narė (su pertraukomis). Cvergšnaucerių veisėja (veislynas registruotas Tarptautinėje kinologų federacijoje, FCI). Šunų dresūros mokyklos „Šunų universitetas“ viena iš steigėjų ir savininkių.

Ieva Kuzminiene

Kokia veikla užsiima Kaniterapijos asociacijoje?

Nuo Kaniterapijos asociacijos įkūrimo pradžios konsultuoja šunų atrankos, paruošimo, elgsenos, testavimo klausimais. Ruošia šunis terapinei veiklai ir egzaminui. Dalijasi sukaupta patirtimi su kolegomis Lietuvoje ir užsienyje. Ukrainos kaniterapeutų asociacijos kvietimu dalyvavo kaniterapijos konferencijose: 2017 m. Kijeve ir 2019 m. Lvive. Konferencijoje „Canistherapy as a modern metod of rehabilitation“, Training camp „Therapy dog: workshop and testׅ“ skaitė pranešimą, o stovykloje testavo šunis.

Koks pagrindinis išsilavinimas?

Išsilavinimas – medicinos srities aukštasis neuniversitetinis (slauga). Daugiau kaip 25 metus yra Lietuvos kinologų draugijos dresuotoja. Kasmet kelia savo kvalifikaciją įvairiuose mokymuose. Stažavosi pas Vokietijos, Italijos, Lenkijos, Ispanijos, Rusijos specialistus.

Kokius kaniterapijos mokymus baigė?

2015 m. Vilniuje baigė kaniterapijos asistentų kursus (22 val. teorija ir praktika), kuriuos vedė Lenkijos kaniterapeutų sąjungos specialistai, kursus organizavo Kaniterapijos asociacija. 2016 m. vasarą baigė Lenkijos kaniterapeutų sąjungos organizuotus savaitės trukmės specialius mokymus terapinių šunų treneriams ir testuotojams (Vilniuje mokymus vedė Hanna Wojciechowska).