Amerikos kinologų klubas: Terapinių šunų programa

Jungtinėse Amerikos valstijose veikia daug įvairių kaniterapijos organizacijų bei šias paslaugas teikiančių centrų. Kad ši veikla tenkintų visuomenės poreikius ir būtų laikomasi vieningų standartų, Amerikos kinologų klubas (AKC) sukūrė Terapinių šunų programą.

akc therapy

AKC terapiniai šunys: kokie tai šunys?

Terapiniai šunys – tai specialiai paruošti šunys, kurie su savo vedliais savanoriškai lankosi vaikų ugdymo įstaigose, ligoninėse, slaugos namuose ir kitur.  Nuo edukacinių užsiėmimų su skaityti besimokančiais vaikais iki artimo bendravimo su slaugos namuose gyvenančiais garbingo amžiaus žmonėmis – terapiniai šunys su savo vedliais dirba komandoje.

Terapinių šunų nereikėtų painioti su šunimis asistentais, kurie mokomi padėti neįgaliesiems (neregiams arba kt. negalią turintiems žmonėms). Šunys asistentai gyvena kartu su savo šeimininkais ir turi išskirtinę teisę lankytis su jais viešosiose vietose – maitinimo įstaigose, prekybos centruose, važiuoti viešuoju transportu. AKC terapiniai šunys tokių išskirtinių teisių neturi.

• AKC terapiniams šunims yra išduodami  AKC sertifikatai. Juose nurodoma, kad šie šunys atlieka terapinį darbą.

• AKC terapinių šunų sertifikatus gauna tie šunys, kuriuos sertifikavo AKC pripažinta visuomeninė kaniterapijos organizacija; šie šunys pagal numatytus standartus yra dalyvavę tam tikrame kiekyje terapinių užsiėmimų.

• AKC pati nesertifikuoja terapinių šunų. Šunų dresūra ir sertifikavimu užsiima AKC pripažintos kaniterapijos organizacijos, kurios ir atsako už tinkamą terapinių šunų bei vedlių parengimą.

Kodėl Amerikos kinologų klubas pradėjo Terapinių šunų programą?

Amerikos kinologų klubas dažnai sulaukdavo šunų vedlių, dalyvaujančių kaniterapijos užsiėmimuose, prašymų pripažinti šių šunų statusą. Į prašymus buvo atsižvelgta.

Suteikiant AKC terapinio šuns titulą, remiamasi šuns įgūdžiais, įgytais AKC S.T.A.R. Puppy® ir Canine Good Citizen® programų metu, kur ugdomi gerą temperamentą turintys šunys, kas ypač svarbu kaniterapijos užsiėmimuose.

AKC terapinių šunų titulai:

AKC terapinis šuo – naujokas. Dalyvavo 10 užsiėmimų.

AKC terapinis šuo. Dalyvavo 50 užsiėmimų.

AKC terapinis šuo – pažengęs. Dalyvavo 100 užsiėmimų.

AKC terapinis šuo – puikus. Dalyvavo 200 užsiėmimų.

AKC terapinis šuo – išskirtinis. Dalyvavo 400 užsiėmimų.

Kaip gaunamas AKC terapinio šuns titulas?

Visi šunys, norintys turėti AKC terapinio šuns titulą, įskaitant veislinius ir neveislinius, turi būti registruoti AKC (turėti AKC registracijos numerį).

Terapinio šuns titulas suteikiamas atsižvelgiant į šiuos kriterijus:

1. Šuo turi turėti atitinkamą sertifikatą. Sertifikatas turi būti registruotas AKC pripažįstamoje kaniterapijos organizacijoje.
2. Šuo turi būti dalyvavęs tam tikrame kiekyje užsiėmimų (atitinkamai tam titului, dėl kurio kreipiamasi).

Pastaba: AKC puslapyje yra lentelė – terapinių užsiėmimų statistika (pildo šunų vedliai). Vienas vizitas – viena diena. Jei tą pačią dieną susitinkama su dviem klientais (per 2 val.), tai skaičiuojama kaip 1 užsiėmimas.

IMG_2682HR

AKC terapinių šunų registras:

• Registracijos numeris suteikiamas veisliniams šunims (pagal šuns kilmės dokumentus, kuriuos veisėjas perduoda naujam šuns savininkui).
• PAL registracijos numeris (angl. Purebred Alternative Listing), suteikiamas veisliniams, bet dar neregistruotiems šunims. Jis leidžia dalyvauti įvairiose AKC programose (veisliniai šunys iš prieglaudų arba kt. šunys, dar neregistruoti AKC).
• Specialus numeris neveisliniams šunims arba neregistruojamiems iš kitų šalių atvežtiems veisliniams šunims.

Nuo 1980 m. Jungtinėse Amerikos valstijose daug pasiekta gyvūnų asistuojamoje terapijoje bei terapijoje su šunimis. Veikia terapinių šunų mokomosios grupės, kurios savanoriams teikia metodines rekomendacijas, atrenka vedlius ir šunis, suteikia specialų draudimą, kai vedlys ir jo šuo jau yra pasirengę neatlygintinai dalyvauti kaniterapinėje veikloje.

Iš anglų k. vertė Kaniterapijos asociacijos narė Karina Granat

Parengta pagal http://www.akc.org/dog-owners/training/akc-therapy-dog-program/

S.Valouevos nuotr.