Šunys padės susidraugauti su knyga

Kovo 3-iają Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje startuos bendras Kaniterapijos asociacijos ir Trakų viešosios bibliotekos socialinis projektas „Skaitymas su šunimi”. Prieš jam prasidedant, vyko mokymai.

skaitys pagr

Rengiantis šiam projektui, savo patirtimi sutiko pasidalinti Estijos kaniterapijos asociacijos prezidentė, projekto „Skaitymas su šunimi” iniciatorė ir pradininkė Estijoje Maarja Tali, vasario 21-22 d. ji pravedė teorinį ir praktinį seminarą Kaniterapijos asociacijos nariams.

Estijoje skaitymas su šunimi plinta it virusas – pasak Maarjos Tali, dar prieš dvejus metus, 2014-ųjų vasarį, šiame projekte dalyvavo vos 4 terapiniai šunys, o dabar jų yra net 51.

Kas yra „Skaitymas su šunimi” ir kam jis gali būti naudingas?

skaityt

Peržengti rubikoną

Kokias asociacijas jums kelia skaitykla? Kur mieliau skaitytumėte – bibliotekos skaitykloje ar jaukioje namų aplinkoje?

„Skaitymo su šunimi” projekte sterilią ir beasmenę bibliotekos skaityklą su nesibaigiančiomis lentynų eilėmis keičia jaukus skaitymo kampelis: nedidukė jauki erdvė, vietoje stalo – minkštas kilimas ir pagalvėlės, akių „neskaudinantis” apšvietimas, spalvotų, nuotaikingų knygų pasirinkimas ir… šuo (be abejo, su vedliu).

Skaityti gali ateiti bet kas: vaikas, sunkiai jungiantis raides į skiemenį, jaunuolis, turintis viešojo kalbėjimo baimę, suaugęs žmogus, kenčiantis dėl mikčiojimo, arba senjoras, besimokantis iš naujo dėlioti raides po patirto insulto. Visa, ką turi daryti atėjusysis – 15 minučių skaityti šuniui.
Ir vis dėlto koks yra šuns vaidmuo?

Labai dažnai skaitymo sutrikimai yra psichologinio pobūdžio. Mokykloje, namuose ir visuomenėje mus nuolat vertina pagal tam tikrus kriterijus, o kažko neatitikę, patiriame spaudimą. Taip susiformuoja uždaras ratas – vengdami kritikos ar spaudimo, vengiame to, kas šiuos nemalonius pojūčius sukėlė.

Taigi skaitymo sunkumų patiriantys žmonės, vos paėmę knygą į rankas, iškart jaučia stresą, o tai jiems trukdo lavinti skaitymo įgūdžius.
Kuo čia gali pagelbėti šuo? Kai skaitoma šuniui, jis nevertina, nerašo pažymių, nekritikuoja. Šuo netgi nežino, kaip tas žmogus turėtų skaityti, nes jis pats skaityti nemoka. Užtat mielas nulėpausis moka klausytis, geba įsijausti ir, svarbiausia – kaip niekas kitas, jis moka sukurti nepaprastai jaukią aplinką, kurioje skaitytojas, laikui bėgant, pamiršta visas baimes. Čia niekas nevertina ir juo labiau nesišaipo.

skaitome

Projekto šunims – griežta atranka

Šunims, dalyvaujantiems šiame projekte, taikoma griežta atranka. Projektui tinkami tik suaugę šunys, pasižymintys stabilia psichika, draugiški, lengvai valdomi ir, svarbiausia, išlaikę terapinio šuns egzaminą. Egzaminas perlaikomas kasmet.

Projekte dirbama komandomis – kartu su terapiniu šunimi dirba jo vedlys, kuris skaitymo seanso metu užtikrina tinkamą šuns elgesį bei abiem pusėms priimtiną šuns bendravimą su skaitančiuoju. Trečias komandos narys – bibliotekininkas, kuris padeda pasirinkti tinkamiausią knygą skaitymui ir teikia visokeriopą pagalbą atėjusiajam į seansą.

Skaitymo sesija trunka 15 minučių. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo labai trumpas laiko tarpas. Bet, pasak Maarjos Tali, 15 minučių vaikui ar žmogui, susiduriančiam su skaitymo sunkumais, yra labai daug. Jos tvirtinimu, skaitymas turi pasibaigti „aukščiausiame taške”, kuomet dar išlieka noras skaityti ir pats skaitymas vis dar siejamas su maloniais pojūčiais. Jei skaitantysis pervargs ar ims nuobodžiauti, noras sugrįžti kitą kartą bus gerokai menkesnis.

VAIKAI skaitys

Skaitymas su šunimi – formatas, o ne terapija ar mokymas

Dvi dienas trukusiuose mokymuose, kuriuos savo nariams organizavo Kaniterapijos asociacija, Maarja Tali akcentavo, kad skaitymas su šunimi nėra tikroji kaniterapija kaip daugelis įsivaizduoja. Šiuo atveju ji sugriovė ir dar vieną mitą, jog tokiuose užsiėmimuose šuns vedlys moko vaiką skaityti. Ne, vedlys skaityti nemoko! Tai – formatas. Skaitymo sesijų tikslas yra sukurti malonią atmosferą ir formuoti su skaitymu susijusias malonias asociacijas. Malonūs išgyvenimai, susiję su skaitymu ir bendravimu su šunimi, skatina vaikus drąsiau skaityti, laisviau jaustis ir atsikratyti baimių.

Skaitymas su šunimi gali padėti žmonėms atgauti savivertę, mažinti jų atskirtį, grąžinti pasitikėjimą savimi.

Ir vis dėlto skaitymas su šunimi – ne panacėja. Pasak Maarjos Tali, žmonės, turintys rimtų sutrikimų (autistinio spektro sutrikimai, disleksija, kognityviniai sutrikimai) turi kreiptis į specialistus, nes vien skaitymas, dalyvaujant kad ir pačiam mieliausiam gyvūnui, didelių rezultatų negarantuos.

Skaitymo su šunimi taip pat nereikėtų rinktis žmonėms, kenčiantiems dėl stiprios alergijos šunims, paniškai bijantiems šunų arba turėjusiems neigiamų patirčių su gyvūnais.

Kaniterapijos asociacijos atstovai sakė, kad Trakuose skaitymo projektas startuos su auksaspalve retrivere Goja, kurios vedlė – Sigrida Rupšytė-Paleičikė. Nuo rudens šio projekto plėtra planuojama ir kitose Lietuvos bibliotekose.

Kaniterapijos savanorė Laura Kirvelytė-Vasiliauskė

G.Tamašauskaitės-Demir ir A.Staskevičienės nuotr.