Suvokti kaniterapiją kaip partnerystę ir atsakomybę

Jau ne pirmi metai tęsiasi Lietuvos ir Ukrainos kaniterapijos asociacijų draugystė ir bendradarbiavimas. Tiesa, derėtų patikslinti: kol kas bendradarbiavimas labiau vyksta viena  kryptimi – perduodame kolegoms žinias bei patirtį, padedame egzaminuoti šunis ir tikime: ateis laikas, kai bus ir iš jų ko pasimokyti…

Ukrainoje

Pasidalinti žiniomis ir patirtimi į lapkričio 8-11 d. Lvove vykusią kaniterapijos stovyklą bei konferenciją kolegos ukrainiečiai pakvietė Kaniterapijos asociacijos atstoves  Daivą Kvedarienę ir Ieva Kuzminienę.

Pasibaigus renginiams, organizatoriai sakė nesitikėję, kad kelios lapkričio dienos bus tokios turiningos. Kad įgis tiek patirties ir sudalyvaus profesionaliai parengtose treniruotėse šunims bei vedliams. Jų teigimu, tai padėjo kaniterapijos vertybes dar labiau sudėlioti į tas lentynėles, kur joms ir priklauso būti.

Tiek praktiniuose užsiėmimuose, tiek dėstydamos teorinius dalykus, Daiva ir Ieva pabrėžė šuns vedlio atsakomybės svarbą ir gylį. Jiems vis dar sunkiai priimtina mintis, kad kaniterapijos sėkmė neįmanoma be šuns ir vedlio partnerystės, gyvūnų gerovės normų laikymosi.

Ieva ir Daiva

„Turime apie daug ką pagalvoti, daug ką taisyti, mokytis ir judėti pirmyn, – sakė mokymų dalyvė, zoopsichologė Oleksandra Beregovenko. – Esam dėkingi už profesionalumą, mūsų veiklos palaikymą ir draugišką pagalbą, kurios sulaukėme svarbiausiu – kaniterapijos formavimosi Ukrainoje – metu“.

Paklausta, kas dar svarbu, vystant kaniterapijos inciatyvas Ukrainoje, asociacijos prezidentė Elena Melnichuk sakė: „Mums svarbu, kad terapinė veikla su šunimis būtų absoliučiai saugus metodas ir turėtų labai aiškias taisykles. Kad būtų laikomasi normų ir kad tai veiktų įstatymų kontroliuojamu lygmeniu. Pirmiausia turime sukurti pagrindą – parengti specialistus ir šunis, kad kaniterapija galėtų pasinaudoti tie, kam labiausiai to reikia, ir kad ši veikla būtų kontroliuojama valstybės“.

ukrainoje1

Kaniterapijos entuziastai ne kartą pabrėžė, kad jiems vis dar nauja ir neįprasta – šunų gerovės akcentavimas. Šuo nėra darbo įrankis ar priemonė terapijos užsiėmimui, todėl labai svarbu pagarba gyvūnui, kaip ir jo elgsenos supratimas. O tam reikia vedlio žinių, kompetencijos kaniterapijos srityje. Šuo yra partneris, kolega, ir tik komandinis darbas garantuoja sėkmę – ši svarbi nuostata, pasak ukrainiečių, verčia naujai pažvelgti į savo šunis ir treniruočių metodus,  keičia jų požiūrį.

Elena Melnichuk sakė, kad Daivos Kvedarienės paskaitos ir praktiniai pavyzdžiai, kodėl ir kaip užsiėmimų bei poilsio metu pasirūpinti terapiniu šunimi, kodėl to reikia ir kas gresia nepaisant šuns gerovės, jiems buvo tokie pat svarbūs, kaip ir dresuotojos Ievos Kuzminienės praktiniai pavyzdžiai su šunimis, treniruotės, šunų reakcijų analizė, konkretūs patarimai.

UKR konf

Kai ukrainiečiai pradėjo domėtis kaniterapija, jų iniciatyvas labiausiai palaikė Ukrainos kinologų organizacija. 2017 metais buvo suorganizuota pirmoji konferencija, paskaitą joje skaitė Kaniterapijops asociacijos prezidentė, psichologijos doc. dr.  Vilmantė Pakalniškienė.

„Tas pranešimas tada mus labai įkvėpė ir padrąsino, – prisiminė E. Melnichuk. – Vilmantė ne tik supažindino su kaniterapijos teorija, standartais, bet pateikė pasaulinių mokslinių tyrimų pavyzdžių, paaiškino, kaip tai veikia. Po tos konferencijos sustiprėjo mūsų pasitikėjimas ir noras veikti“.

Ukrainieciai

Dar po metų įvyko treniruočių stovykla ir šunų egzaminas. Iš Lietuvos porai dienų į Kijevą atskridusios D.Kvedarienė ir I.Kuzminienė turbūt niekada neturėjo tokio įtempto grafiko. Pradedant dešimtimis klausimų, į kuriuos visi norėjo išgirsti atsakymus, baigiant šunų egzaminu (išlaikė ir terapinio šuns pažymėjimą tuomet gavo vienintelis šuo, didysis pudelis Dara. Šiemet ir vėl iš dešimties šunų egzaminą išlaikė tik vienas).

„Esat mūsų bendraminčiai ir sąjungininkai. Mylime jūsų protą, inteligenciją, kompetenciją. Vertiname draugystę“, – tokia žinutė e.paštu atskriejo iš Kijevo. Kaniterapijos entuziastų vardu ją pasirašė Ukrainos kaniterapijos asociacijos prezidentė Elena Melnichuk. Terapinio šuns vedlė, psichologė, šokių su šunimis teisėja ir trenerė, dresūros mokyklos steigėja, terapinių šunų trenerė.