Kaniterapija: iš įvairių Lietuvos kampelių susirinkę „lietučiai“ bendravo su terapiniais šunimis

Autizmo sutrikimą turinčių žmonių skaičius didėja visame pasaulyje, todėl ši problema tampa vis aktualesnė. Jau praėjo dešimtmetis, kai Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja balandžio 2-ąją dieną paskelbė Pasauline autizmo diena.

autizmo stovykla M

Šią dieną pasaulis nusidažo mėlyna spalva, kuri kviečia burtis ir kalbėti apie vieną sunkiausių raidos sutrikimų.

Taip jau sutapo, kad būtent šiemet, dalyvaudama Pasaulinės autizmo dienos renginyje Vilniaus universiteto planetariume ir pristatydama savo veiklą, Kaniterapijos asociacija artimiau susipažino su Lietaus vaikais bei jų tėveliais.

Užsimezgusi draugystė rugpjūčio 19 dieną Kaniterapijos asociacijos savanorių komandą atvedė į Lietaus vaikų stovyklą Monciškėse, prie pat Palangos.

mons su joana

Susitikimui pasirengti buvo skirtas ypatingas dėmesys. Įvertinusi vaikų raidos sutrikimo specifiką bei remdamasi stovyklautojų amžiumi, komanda suplanavo užsiėmimus, parengė priemones. Smulkiąją motoriką lavinantys, judesio ir konstrukciniai žaidimai tapo patikimu ramsčiu būsimai veiklai.

Ir štai mes Monciškėse… Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ stovykloje, skirtoje šeimoms, auginančioms vaikus, turinčius autistinio spektro sutrikimų.

Erdvus Landšafto terapijos ir rekreacijos centro kiemas, nepaisant tą dieną apniukusio dangaus, buvo pilnas vaikų ir juos atlydėjusių artimųjų. Juokas, šypsenos, šilti pasisveikinimai ir susidomėjimas būsima veikla pasitiko vos atvykus į stovyklą.

Pagal iš anksto numatytą tvarkaraštį buvo suformuota 10 grupių po tris vaikus. Kaniterapeutai su terapiniais šunimis dirbo dviem  komandomis.
Viskas prasidėjo nuo pasisveikinimo – juk visada taip būna. O pasisveikinti vaikams teko ir su mumis, ir su šunimi.

monc

Pasisveikinimo tikslas – ne tik užmegzti ryšį su vaikais, bet ir pamokyti tinkamai, saugiai, nepažeidžiant gyvūno gerovės, susipažinti su svetimu šunimi: kaip prieiti prie šuns, kur galima glostyti, o kur ne.

Sveikinantis su šunimi iškart atsiskleidė kai kurių vaikų baimė keturkojams arba, priešingai, per didelis susidomėjimas, veržimasis iškart žaisti, bendrauti.

aut ter

Kadangi pagrindiniai vaikų, turinčių autistinio spektro sutrikimų, ugdymo ypatumai yra suprantamai, vaizdžiai ir aiškiai pateikta supančios aplinkos bei numatomos veiklos struktūra, informaciją apie numatomą veiklą stovyklautojams pateikėme per simbolius.

Judesys – tai gyvenimas, o fizinio aktyvumo stygius gali lemti emocijų kaitą. Todėl po pasisveikinimo, pasitelkus šunis, prasidėjo mankšta. Jaunieji stovyklautojai turėjo atkartoti šunų judesius: eiti ratu, pritūpti, atsistoti, pašokti, apsisukti.

Mankštindamiesi atkreipėme vaikų dėmesį į šalia esančius žmones, mat šiems vaikams būdingas socialinės sąveikos sutrikimas. Todėl keletą kartų pakartojome pasisveikinimo ritualą – labinomės, spaudėme rankas tiems, kas mankštinosi šalia.

aut smelis

Sensorinės integracijos procesas – nepaprastai sudėtinga sritis, nes pojūčiai „dalyvauja“ visada, kad ir ką mes darytume ar mėgintume daryti. O autistinio spektro sutrikimo atveju būdingos išskirtinės sensorinės reakcijos į dirgiklius, štai kodėl šių vaikų pažintinis ir socialinis lavinimas tampa tikru iššūkiu. Štai kodėl sugalvojome pateikti dėžes, pripildytas Baltijos pajūrio smėlio – paprašėme surasti ten paslėptus šunų skaniukus (jie buvo suvynioti į foliją) – pabandėme lavinti ne tik smulkiąją motoriką, nes skaniukus reikėjo išvynioti, bet ir skaičiavimo įgūdžius, nes kiekvienas vaikas turėjo surasti po tris skaniukus, taip pat įtraukėme vaikus ir į dar vieną smagią veiklą – taktilikos „reikalus“.

skaniukas

Kad užsiėmimas būtų patrauklesnis, įtraukėme judrųjį žaidimą –  užduotį „Pamaitink šunį“. Vaikai turėjo šaukštelyje nunešti prieš tai išvyniotus skaniukus šuniui. Ir tai dar ne viskas: nuo keturkojo stovyklos svečio vaikus skyrė kliūčių ruožas, kurį vieniems įveikti buvo vieni juokai, o iš kitų ši užduotis pareikalavo ištvermės, vikrumo ir savitvardos.

Šių metų stovyklos „Lietaus vaikai 2017“ pasirinkta tema buvo „Saviraiška per meną“, taigi, norėdami užtikrinti stovyklos veiklų tęstinumą, parengėme ir kūrybinę užduotį „Suverk karolius!“ Vaikai iš pateiktų medžiagų pagal schemą turėjo suverti karolius ir padovanoti pasirinktam žmogui.

Širdis džiaugėsi matant, kad visi vaikai noriai vėrė įvairiaspalvius karoliukus ir padovanojo juos patiems brangiausiems žmonėms – mamoms. Atrodo, tokia paprasta užduotis, bet ji dar kartą parodė, kad ryšys tarp mamos ir vaiko yra pats stipriausias, ir jokie sutrikimai ar negandos bejėgiai jį nutraukti…

papildymui

Nepamiršti liko ir čia stovyklaujantys ypatingųjų vaikų broliukai ir sesutės – jie dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Saugus bendravimas su šunimi“. Šio užsiėmimo metu sužinojome, kad daugelis šeimų turi šunis. Tėvai sakė, kad  augintiniai, nors ir „ne taip dresuoti“, kaip terapiniai šunys, bet padeda vaikams greičiau nusiraminti. Tačiau šiuo atveju norisi atkreipti dėmesį: tai nėra kaniterapija.

m paskutinis

Tai kas gi toji kaniterapija, paklausite jūs.

Kaniterapija yra alternatyvus ir (ar) pagalbinis gydymo, reabilitacijos būdas, kai norint pasiekti geresnės fizinės, emocinės sveikatos, pagerinti pažintinius bei socialinius įgūdžius, naudojamas specialiai paruoštas šuo motyvacijai sustiprinti. Vykdomos veiklos metu tiek užsiėmimo dalyvis, tiek šuo, turi jaustis patogiai, saugiai.

sunys prie v

Stovykloje vienai penkerių metų mergaitei buvo pravestas individualus užsiėmimas. Mergaitė turi ne tik autistinio spektro sutrikimą, bet ir gretutinių sutrikimų, stabdančių raidą. Ji nekalba, silpnai mato, maitinama dirbtiniu būdu. Pasak tėvų, dukrelė atsisako liesti kates, šunis, tačiau pastaruoju metu toleravo  hipoterapiją.

Įgudusios kaniterapeutės, vaikų psichologės Joanos Grygutis ir jos augintinės Kios padedama, mergytė ne tik veido mimikomis rodė pasitenkinimą būti liečiama, bet noriai, suteikiant pagalbą, lietė šuns ausis, glostė kailį. Buvo akimirkų, kai net bandė atkartoti tariamus garsus, tačiau jos tėvus labiausiai nustebino faktas, kad dirbtiniu būdu maitinama dukrelė siekė paragauti rankose laikomą Kios skanėstą…

Autizmo sutrikimas yra spektrinis, ir kiekvienam vaikui tenka vis kitas spektro taškas. Visi vaikai, turintys šį raidos sutrikimą, yra skirtingi, todėl išlieka didžiulis skirtumas tarp autizmo teorijos ir praktikos. Būtent todėl vieno sėkmės recepto nėra. Būtent todėl vaiko, turinčio autistinio spektro sutrikimą, ugdymas, lavinimas ir palaikymas yra nuolatinis, daug kantrybės ir kūrybiškumo reikalaujantis darbas.

https://youtu.be/5E_Eduhr2vk

Specialioji pedagogė, kaniterapeutė Inesa Ežerskytė – Purenok

Vėtrės Antanavičiūtės nuotraukos

Post scriptum: užsiėmimą stovykloje vedė kaniterapeutės Joana Grygutis ir Inesa Ežerskytė – Purenok; asistavo kaniterapijos asistentės Rūta Šukytė ir Veslava Citovič – Rul; dalyvavo specialius egzaminus išlaikę terapiniai šunys: auksaspalviai retriveriai Rėja ir Grotas bei Labradoro retriverė Kia.