Ukrainiečių vaikų integraciją palengvina susitikimai su terapiniu šunimi

Kas yra geriausias žmogaus draugas? Atsakymą į šį klausimą žino kiekvienas. Šunys – tai ne tik ištikimi žmogaus bendražygiai, bet ir labai empatiški augintiniai, žmogaus padėjėjai. Būtent todėl šunys pasitelkiami ir kaniterapijai, kai reikia padėti užmegzti kontaktus, pagerinti socialinius įgūdžius. Tokie užsiėmimai vyksta ir naujajame Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro (IOM Lietuva) Migracijos informacijos ir integracijos centre „MICenter“.


Jau kelias savaites vaikų grupė iš Ukrainos susitinka MICentre su vaikų psichologe, Kaniterapijos asociacijos nare Joana Grygutis ir jos žaviu pagalbininku Lu.

„Pasaulinė patirtis rodo, kad šunys gali būti puikiais „terapeutais“. Tačiau tokiai misijai tinka ne visi keturkojai. Terapiniams užsiėmimams tinka šunys, kuriems būdingos ne išmoktos ar „iškaltos“ komandos, o vidinė būsena – noras bendrauti su žmonėmis, užmegzti ryšį, gebėjimas jausti žmogaus nuotaikas, toleruoti žmogaus kitoniškumą arba negalią. Svarbu ir šuns elgsenos lankstumas. Todėl renkantis ir ruošiant šunį labai svarbi tinkama šuns socializacija. Šuo turi būti ne tik socialus, bet ir tinkamai socializuotas“, – pasakoja terapinio šuns vedlė J. Grygutis.

Pasak jos, šunys, kad galėtų padėti žmonėms, maždaug metus ar net ilgiau lanko užsiėmimus ir mokosi, vėliau laiko egzaminą. Beje, tokiai veiklai tinka ne visi šunys. Kaniterapijoje gali dalyvauti tik suaugę, fiziškai ir emociškai subrendę šunys – ne jaunesni kaip 12 mėnesių mažų veislių šunys ir ne jaunesni kaip 14 mėnesių didelių veislių šunys.

„Šiuo metu MICentre su vaikais padeda aštuonmetis terapinis šuo, kavalieriaus karaliaus Karolio spanielis Lu. Vaikai, atvykę iš Ukrainos, patyrė nemažai sukrėtimų, skubotas išvykimas iš savo namų ir atvykimas į svetimą šalį niekam nėra lengvas, tuo labiau vaikams. Tad šių užsiėmimų tikslas padėti vaikams, kad integracijos kelias būtų kuo lengvesnis. Be to, užsiėmimai stiprina pasitikėjimą aplinka, savo jėgomis ir gebėjimais, sužadina viltį, mažina atskirtį, išsklaido niūrias mintis, skatina norą atsiverti, bendrauti ir netgi padeda po truputį mokytis lietuviškų žodžių“, – pasakoja vaikų psichologė.

Užsiėmimų metu vaikai turi atlikti įvairias kūrybiškas užduotis, pasirūpinti keturkoju susitikimo dalyviu, pagarbiai bendrauti su gyvūnu ir tarpusavyje. Šunys yra labai mobilūs pagalbininkai, terapijoje juos daug lengviau pasitelkti ir įtraukti į įvairias veiklas. Be to, veiklų įvairovė su šunimis yra žymiai platesnė, negu, pavyzdžiui, su žirgais ar delfinais. Šunys laikomi socialiausiais gyvūnais, todėl pacientai su jais greičiau ir lengviau užmezga ryšį (procesas pagreitėja).

Terapiniai šunys, skirtingai nei pavyzdžiui žirgai ar delfinai, užmezga su žmogumi gilesnį, daug artimesnį ryšį. Su šunimis bendravimas yra lengvas, paprastas, neįpareigojantis ir tarytum nereikalaujantis daug pastangų.

„Džiaugiamės, kad MICentre galime pasiūlyti vaikams žaisti ir bent laikinai užsimiršti. Tai yra tai, ką vaikai ir turėtų daryti. Patys nustebome, kaip greitai Lu gali pralinksminti vaiką ir įtraukti į veiklą, kurioje mezgasi santykiai tiek su Lu, tiek su kitais grupės dalyviais“, – džiaugiasi IOM Lietuva psichologas Mantas Jeršovas.

Migracijos informacijos centras MICenter buvo atidarytas 2023 m. spalio pabaigoje, jame vyksta įvairios veiklos skirtos užsieniečiams: konsultacijos, atvejo vadyba, emocinė parama, meninė terapija.

„MICenter – tai vieta, kur užsieniečiai atvykę į Lietuvą gali gauti įvairios pagalbos, nuo teisinių iki psichologinių konsultacijų, taip pat dalyvauti įvairiuose renginiuose, kurie padės sklandžiau integruotis Lietuvoje“, – teigia IOM Lietuva įgyvendinamo projekto „Renkuosi Lietuvą“ vadovė Edita Urbanovič.

Strp. paskelbtas https://www.lrytas.lt/augintinis/prieziura/2023/11/22/news/lietuvos-keturkojai-terapeutai-gelbeja-ukrainos-vaikus-nuo-patirto-siaubo-29269624

Joanos Grygutis nuotr.